group_add
Rekrutacja
child_care
Przedszkole
verified
DSD
fact_check
e-dziennik
lock
ODO

22 kwietnia Dzień Ziemi - prezentacje przygotowane przez klasę VId

Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która - według organizatorów Dnia Ziemi - jest naszym wspólnym dobrem.
22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie świętuje rokrocznie Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Święto to jest wspaniałą okazją, by nagłośnić globalne problemy Ziemi i domagać się odpowiednich działań w celu jej poprawy.
Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell (ur. 1915), na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto. Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W momencie kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell). Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca. Niezależnie od tego w 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku.
Każdego roku Dniu Ziemi towarzyszy inne hasło przewodnie. W tym roku brzmi ono: ''Przywróć naszą ziemię''.

Działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Jednym ze sposobów ratowania środowiska geograficznego jest racjonalne korzystanie z dóbr natury, które można osiągnąć m.in. poprzez:
➢ ograniczenie eksploatacji surowców mineralnych oraz zużycia energii poprzez zastosowanie energooszczędnych technologii,
➢ zmniejszenie strat ciepła w budownictwie poprzez ocieplanie budynków,
➢ zmniejszenie zużycia wody w rolnictwie i przemyśle,
➢ budowę nowoczesnych oczyszczalni ścieków,
➢ zakładanie filtrów ograniczających emisję pyłów i gazów do atmosfery,
➢ segregację i recykling odpadów w celu pozyskania surowców wtórnych,
➢ rekultywację terenów zdegradowanych w wyniku działalności człowieka, m.in. poprzez odtwarzanie gleby i nasadzanie roślinności.
Należy jednak pamiętać, że problemy zanieczyszczenia i ochrony środowiska przyrodniczego nie dotyczą wyłącznie polityków, naukowców czy osób zarządzających zakładami przemysłowymi.
W ich rozwiązanie powinien zaangażować się każdy mieszkaniec Ziemi, poprzez np.:
➢ regularne segregowanie odpadów w celu umożliwienia ich recyklingu,
➢ oszczędność wody i energii. 

Co możesz zmienić już teraz?

Dzień bez samochodu - przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo.
Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko dziewięć proc. plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach
Kupuj do własnego pojemnika. W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę.
Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, noś przy sobie wielorazowe woreczki
Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki. Zamiast nowych ubrań, korzystaj z tego, co już zostało wyprodukowane. Second-handy, serwisy i sklepy vintage to miejsca, w których znajdziesz prawdziwe perełki. Jeśli kupujesz coś nowego, wybieraj ubrania marek, które szyją odpowiedzialnie w Polsce.
Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców. 
Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień.
Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo. 
Ogranicz spożycie mięsa. Według Światowej Organizacji Zdrowia Polacy jedzą dwa razy więcej mięsa niż zalecają dietetycy. Jeśli nie możesz całkowicie zrezygnować z produktów zwierzęcych, zostań fleksitarianinem i jedz mięso raz w tygodniu.
Pij wodę z kranu
. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe. Pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki!
Szukaj wielorazowych zamienników. Płatki kosmetyczne zamień na rękawicę do demakijażu, folię spożywczą na woskowijki, plastikowe szczoteczki do zębów na te wykonane z bambusa.
Nie kupuj kawy w jednorazowym kubku, miej przy sobie własny (wiele kawiarni daje rabat za kawę do własnego kubka). Nie korzystaj z jednorazowych sztućców i słomek, kupuj papier toaletowy z recyklingu, zrezygnuj z papierowych ręczników.

Segregacja i recykling 


Oszczędzamy wodę i energię.


Jak dbać o środowisko naturalne