Edukacja włączająca wynika z postrzegania szkoły jako miejsca, w którym kreuje się zdrowe, bezpieczne i przyjazne środowisko szkolne oraz dobre warunki do nauki i zabawy uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wraz z ich zdrowymi
i sprawnymi rówieśnikami. Jednym z głównych celów w procesie realizacji założeń edukacji włączającej jest uczenie wzajemnej tolerancji, wrażliwości, otwartości, poznawanie i poszanowanie praw innych, integrowanie uczniów niepełnosprawnych i pełnosprawnych, a także uczniów innych narodowości, języków i kultur. W edukacji włączającej zwraca się uwagę również na likwidację wszystkich możliwych barier ograniczających działanie i aktywność uczniów oraz na umożliwienie im osiągania sukcesów na miarę indywidualnych predyspozycji i potrzeb. Dotyczy to barier mentalnych, psychologicznych, edukacyjnych, technicznych, organizacyjnych i architektonicznych, które uniemożliwiają lub utrudniają uczniom funkcjonowanie w szkole.
Ważnym celem edukacji włączającej jest usuwanie wszelkich przeszkód utrudniających wspólne uczenie się wszystkich dzieci – zarówno zdrowych, jak i tych z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
Edukacja włączająca może przynieść wiele korzyści, takich jak:
– Zwiększenie równości szans edukacyjnych dla wszystkich uczniów, niezależnie od ich indywidualnych potrzeb i zdolności.
– Tworzenie bardziej zróżnicowanych środowisk szkolnych, które promują akceptację
i szacunek dla różnorodności.
Ciekawe linki:
https://www.youtube.com/watch?v=nqC_3-aNIzc
https://pedagogika-specjalna.edu.pl/wiadomosci/czym-jest-edukacja-wlacz…

