group_add
Rekrutacja
child_care
Przedszkole
verified
DSD
fact_check
e-dziennik
lock
ODO

Wycieczka do Ostoi Dworskiej

20 marca klasy 5a i 6e razem z opiekunami Tomaszem Szymkiewiczem, Anną Zgórską i Magdaleną Zawal, wyruszyły na wycieczkę, która miała na celu przybliżenie uczniom historii naszego regionu oraz ważnych wydarzeń związanych z powstaniem styczniowym.

Naszym pierwszym przystankiem była Wierna Rzeka. Rzeka ta pod nazwą Łośna upamiętniona została przez Stefana Żeromskiego w powieści Wierna rzeka z 1912 roku. Nad Łośną miała miejsce opisana w powieści bitwa pod Małogoszczem. Nasz przewodnik, pan Grzegorz Szymański, wprowadził nas w historię powstańców styczniowych, a naszą lekcję historii mogliśmy odbywać na brzegu rzeki podziwiając jednocześnie malownicze krajobrazy i urokliwe tereny. Dzięki bogatej narracji przewodnika, uczniowie mogli lepiej zrozumieć kontekst historyczny oraz kształtowanie się narodowej tożsamości.

Kolejnym punktem naszej podróży był rynek w Małogoszczu. Przewodnik przedstawił nam krótką historię tego niedużego miasta, którego pierwsze wzmianki pochodzą już z XII stulecia, co już samo w sobie jest dość imponującym wynikiem. Do dziś o miejskiej tradycji świadczy dość dobrze zachowany układ przestrzenny z rynkiem, od którego odchodzą narożnikowo symetrycznie rozłożone ulice. W 1917 r. na miejscu nie zachowanego do dziś ratusza ustawiono pomnik dzisiejszego patrona placu - Tadeusza Kościuszki. 

Z rynku udaliśmy się ulicą Kościelną w stronę Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Małogoszczu, spod murów którego mogliśmy oglądać miasto. Zespół kościelny zajmuje plateau wyniosłego wzgórza, tuż za zabudową zach. pierzei małogoskiego rynku. Stojący tuż obok kościoła, wbudowany w stromą skarpę budynek plebanii, dawnej mansjonarii, wzniesionej z kamienia i cegły około przeł. XVI i XVII w. To właśnie tam, przez kilka lutowych dni 1863 r. kwaterował sztab powstańczego wojska generała Mariana Langiewicza, co zostało upamiętnione stosowną tablicą.

Kolejnym przystankiem był cmentarz parafialny w Małogoszczu, gdzie znajduje się mogiła zbiorowa poległych 175 powstańców z oddziałów generała Mariana Langiewicza i pułkownika Antoniego Jeziorańskiego. Pamięć powstańców uczciliśmy minutą ciszy oraz zapaliliśmy znicze.

Następnie udaliśmy się do Ostoi Dworskiej w Leśnicy, gdzie serdecznie przyjęci przez przewodnika i właściciela zarazem, pana Grzegorza Szymańskiego, mogliśmy kontynuować naszą lekcję historii. Gospodarz zaprosił nas do starego spichlerza z II poł. XIX w., w którym dalej zgłębialiśmy historię powstania styczniowego, oglądaliśmy eksponaty związane z powstaniem styczniowym, w tym broń i ubiór powstańców.

Na koniec wśród wiekowych drzew, odbyło się ognisko, które stało się miejscem integracji uczniów. Pieczenie kiełbasek, wspólne rozmowy, to wszystko sprawiło, że atmosfera była pełna radości i życzliwości.

Cieszymy się, że mogliśmy zorganizować tę wyjątkową wycieczkę dla naszych uczniów i mamy nadzieję, że przyniosła im ona nie tylko wiedzę historyczną, ale także inspirację do dalszej nauki i refleksji nad dziedzictwem naszego kraju.