
29 września 2021 r. w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data związana jest z urodzinami Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawcy tej inicjatywy przypominają, że głośne czytanie dzieciom stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.
W naszej szkole koordynatorem akcji była pani Magdalena Zawal nauczyciel bibliotekarz. Bardzo chętnie do wydarzenia dołączyli nauczyciele oraz uczniowie. Przez cały dzień, na początku każdej lekcji uczniowie słuchali przez 15minut czytanej na głos książki. Czytać mógł nauczyciel lub wybrany uczeń. W bibliotece szkolnej miała również miejsce lekcja otwarta, na którą została zaproszona pani dyrektor Anna Górska oraz pani wicedyrektor Jolanta Lotko. Lekcje przeprowadziła pani Magdalena Bartocha oraz Magdalena Zawal, zajęcia obserwowały pani Zofia Strzelecka oraz Małgorzata Markowska, uczestnikami zaś były świetliczaki z klasy I c oraz I f pod opieką pani Agnieszki Kozubek. Uczniowie wysłuchali wierszy Juliana Tuwima, chętnie odpowiadali na zadawane pytania, uzupełniali karty pracy, a także aktywnie uczestniczyli na zajęciach.
Apelujemy do rodziców oraz innych członków rodzin, aby codziennie czytali swoim dzieciom na głos książkę co najmniej przez 20 minut. Dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać i rozwija zdolność koncentracji. Dzięki książkom nabiera chęci do poznawania świata i poszerza swoje zainteresowania. Książki pozwalają przeżywać wspaniałe emocje, to również źródło wiedzy rozwijające wyobraźnię i poszerzające słownictwo.
Na stronie internetowej szkoły https://sp34.kielce.eu/ w zakładce – Informacje – Biblioteka – można znaleźć ciekawe materiały dotyczące czytania m.in. Poradnik dla rodziców - Jak (i dlaczego?) zachęcać dzieci do czytania?, Zalety czytania książek, Wpływ książek na rozwój dzieci.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Mamy nadzieję, że akcja ta zachęci dzieci do odwiedzania biblioteki szkolnej oraz do czytania, które według Wisławy Szymborskiej jest: Najpiękniejszą zabawą jaką mogła sobie ludzkość wymyślić.