group_add
Rekrutacja
child_care
Przedszkole
verified
DSD
fact_check
e-dziennik
lock
ODO

78. rocznica WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

19 kwietnia został ustanowiony Dniem Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości. 
19 kwietnia 1943 r. rozpoczęło się powstanie w getcie warszawskim – pierwsze miejskie powstanie II wojny światowej, największy żydowski zryw w okupowanej przez Niemców Europie. Warszawskie getto było największym europejskim skupiskiem Żydów w czasie II wojny światowej. Niemieccy okupanci utworzyli je 2 października 1940 r., gromadząc do 450 tysięcy obywateli polskich żydowskiego pochodzenia z Warszawy i Mazowsza. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Dlaczego żonkile? 
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. 
Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Wszyscy głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość, niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych - podkreślają pracownicy MHŻP POLIN i zapraszają corocznie do udziału w akcji.
W dniu 19 - 20 kwietnia 2021r. klasy: VI d, VII c i VII d przystąpiły do tegorocznej akcji  - lekcji historii o powstaniu w getcie warszawskim. Uczniowie klasy VI obejrzeli animację multimedialną "Będę pisać" w reżyserii Hi-Story, a klasy VII film "Muranów - Dzielnica Północna" w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego stworzonego w stylistyce youtuberskiej opowiadającego historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i  losach  jej mieszkańców. 
Filmy pozwoliły uczniom uporządkować wiedzę o brutalnej wojennej rzeczywistości, ale też zobaczyć ją oczami młodych, którzy doświadczyli wojny. 

Film  "Będę pisać"       

Film "Muranów - Dzielnica Północna"

Polecamy!


Oto  refleksje naszych uczniów.