
29 września 2022 r. nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, które w kalendarzu zalicza się do świąt nietypowych. Jest to wydarzenie przyjemne oraz pożyteczne. Zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data związana jest z urodzinami Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Jego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci
i młodzieży.
W wydarzeniu wzięli udział nauczyciele oraz uczniowie. Pierwsze 15 minut lekcji, przeznaczone zostało na wspólne czytanie. W bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia biblioteczne, związane z „Niesamowitymi przygodami dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek. W zajęciach wzięły udział świetliczaki z klasy I a oraz I f pod opieką pani Anny Pawelec. Uczniowie wysłuchali opowieści o przygodach skarpetek. Następnie mieli za zadanie pokolorować je w parach na taki sam kolor i wzór. Po zakończonym malowaniu skarpetki trafiły do pralki. Duże było zdziwienie, gdy podczas rozwieszania ich na sznurku, niektóre z nich nie miały pary – niczym w książce. Zajęcia cieszyły się zainteresowaniem i sprawiły dużo radości, nie tylko uczniom.
Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć poszerzają słownictwo, znajomość gramatyki, a także przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie jest dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu z rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 15-20 minut, będzie to duży sukces.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Mamy nadzieję, że akcja ta zachęci dzieci do odwiedzania biblioteki szkolnej oraz do czytania, które według Wisławy Szymborskiej jest: Najpiękniejszą zabawą jaką mogła sobie ludzkość wymyślić.
Nauczyciele bibliotekarze