
Zapytała mądra sówka:
- jak piszemy mądre słówka:
stół, klasówka, suwak, pustka
i spódnica i kapusta”
Słowami wiersza pt. „Słówka” uczennica kl. III c Julia rozpoczęła krótki program przedstawiający słowne zabawy z ortografią. W kolejnym wierszu Jakub mówił o różnicy w pisowni u otwartego i ó zamkniętego. Choć tak samo je wymawiamy i tak samo je słyszymy to różnią się od siebie, „bo inaczej się je pisze”. O zasadzie, kiedy ó wymienia się na o przypomniała Natalia. Julia przedstawiła przykłady innej wymiany, kiedy zdarza się, ze ó wymienia się na e. Lecz są także i wyrazy, w których ó nie da się wymienić za nic. O tym dowiedzieliśmy się z wiersza recytowanego przez Julię. Kolejny wiersz to „czas na słówka gdzie -ów zawsze jest końcówka”. Dalsza łamigłówka to wyrazy z przyrostkiem -ówka. Oskar, uczeń kl. II wymienił wiele takich wyrazów np. złotówka, majówka, widokówka, ale powiedział też o wyjątkach w tej regule. Są to skuwka i zasuwka. Lena przypomniała wyrazy wprawdzie nieliczne, w których ó jest w wyrazach na początku. O kłopotliwym samo h oraz o ch mówili wiersze Julia i Patryk. Wymieniali wiele wyrazów pokazując ich ilustracje, w których ch lub h występują. Głoskę ż , z którą kłopot jest czasami bo „raz jest ż co kropkę niesie to znów z R połączyć chce się” opowiedziała Julia z kl. III. Na zakończenie uczniowie ze świetlicy przeczytali zagadki utrwalające pisownię wyrazów z rz, ż , z h i ch. Spotkanie z uczniami kl. I- III odbyło się na holu II piętra.
Scenariusz przygotowała Urszula Nowak a rekwizyty oraz wystawę prac plastycznych uczniów kl. IV- VII wykonała p. Magdalena Bartocha. Klasy starsze na zajęciach plastycznych tworzyły prace plastyczne:
- klasy IV i V projektowały ortogramy
- klasy VI i VII projektowały plakat przedstawiający związki frazeologiczne.
Zajęcia te były jedną z form i metod doskonalenia poprawności językowej oraz właściwego stosowania zasad ortografii w pisowni.