group_add
Rekrutacja
child_care
Przedszkole
verified
DSD
fact_check
e-dziennik
lock
ODO

Poznajemy zawody - Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni

20 października obchodzony jest Międzynarodowego Dzień Szefa Kuchni. Uczniowie klas drugich uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych, na których przybliżony został im zawód kucharza. 

Celem zajęć było poszerzenie wiedzy dzieci na temat pracy w kuchni, rozwijania umiejętności współpracy w grupie oraz promowania zdrowego stylu życia i kulturalnego spożywania posiłków. Zajęcia były również pretekstem do dyskusji na temat innych zawodów i zaprezentowania książek z serii „Mądra Mysz”. Seria ta przedstawia sylwetki osób wykonujących różne profesje. 

Na początku odbyła się rozmowa kierowana o różnych zawodach. Uczniowie chętnie opowiadali, kim chcieliby zostać w przyszłości i jakie mają doświadczenia związane z gotowaniem w domu. Nauczyciel zaprezentował gazetkę tematyczną. Dzieci dowiedziały się, kim jest szef kuchni, gdzie może pracować i jakie ma obowiązki. 

Następnie dzieci wzięły udział w quizie kulinarnym „Zgadnij, co to?”, podczas którego rozpoznawały podstawowe przybory kuchenne i produkty spożywcze. W kolejnej części wykonały czapki kucharskie z papieru, wcielając się w role małych kucharzy. W grupach uczniowie projektowali własne menu restauracji — wymyślali nazwę lokalu i potrawy (przystawkę, danie główne i deser), ozdabiali swoje prace rysunkami i dekoracjami. Następnie odbyła się prezentacja pomysłów — każda grupa zaprezentowała nazwę restauracji i wybrane danie. 

Na zakończenie uczniowie wzięli udział w quizie w aplikacji NotebookLM, utrwalając zdobytą wiedzę. Podkreślono, że gotowanie to nie tylko zabawa, ale też odpowiedzialna praca i sposób na rozwijanie pasji. Uczniowie pracowali z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem. Aktywnie uczestniczyli w rozmowie, chętnie odpowiadali na pytania i dzielili się własnymi doświadczeniami związanymi z gotowaniem. Podczas pracy w grupach wykazali się kreatywnością oraz umiejętnością współpracy. 

Zajęcia przebiegły w miłej i twórczej atmosferze, a dzieci z entuzjazmem wcieliły się w role małych kucharzy. Cele zajęć zostały osiągnięte. 

Biblioteka szkolna