
Przez odpowiednią literaturę dla dzieci
kształtuje się przyszłego czytelnika,
któremu toruje się drogę do wielkiej poezji, do literatury klasycznej.
/Jan Brzechwa/
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzimy co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Ustanowiony został w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. W Polsce od 2001 roku do czytania dzieciom namawiają rodziców organizatorzy akcji społecznej “Cała Polska czyta dzieciom” .
Celem tego święta jest przede wszystkim promocja czytelnictwa wśród najmłodszych. Umiejętność czytania nabywana jest jednak z wiekiem, dlatego w proces lektury w początkowych latach życia malucha najczęściej włączani są także rodzice, rodzeństwo i dalsza rodzina. Ma to wiele zalet – udowodnione jest, że głośne czytanie dziecku uczy je myślenia, rozwija język, pamięć, wyobraźnię, buduje i umacnia więź pomiędzy nim, a jego rodzicem. Zapewnia też dziecku emocjonalny rozwój, pomaga
w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka.
W naszej szkole ten dzień również został upamiętniony. Panie z biblioteki szkolnej przeprowadziły zajęcia w zerówkach szkolnych. Porozmawiały z dziećmi na temat roli czytania w życiu człowieka, przeczytały baśń "Brzydkie kaczątko". Na jej podstawie przeprowadziły rozmowę. Spotkanie zakończyło się zagadkami, związanymi z bajkami dla dzieci. Zerówkowicze doskonale poradziły sobie z tym zadaniem.
Pamiętajmy, że książka jest ważna w życiu każdego człowieka.