Egzamin ósmoklasisty jest państwowym egzaminem na zakończenie szkoły podstawowej.
Egzamin jest obowiązkowy. Egzamin ma formę pisemną. Obejmuje 3 przedmioty: język polski, matematykę i wybrany język obcy. Każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Wynik ma znaczenie przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
Terminy egzaminu w roku szkolnym 2023/2024
Termin główny :
Język polski – 14 maja 2024 r.
(wtorek) – godz. 9:00
Matematyka – 15 maja 2024 r.
(środa) – godz. 9:00
Język obcy nowożytny – 16 maja
2024 r. (czwartek) – godz. 9:00
Termin dodatkowy:
Język polski – 10 czerwca 2024 r.
(poniedziałek) – godz. 9:00
Matematyka – 11 czerwca 2024 r.
(wtorek) – godz. 9:00
Język obcy nowożytny –
12 czerwca 2024 r. (środa) –godz. 9:00
Egzamin ósmoklasisty z każdego przedmiotu jest przeprowadzany innego dnia.
Pierwszego dnia jest przeprowadzany egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut ( z wydłużeniem ze względu na dostosowania do 180 minut).
Drugiego dnia jest przeprowadzany egzamin z matematyki, który trwa 100 minut(z wydłużeniem ze względu na dostosowania do 150 minut).
Trzeciego dnia jest przeprowadzany egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90minut( z wydłużeniem ze względu na dostosowania do 135 minut).
Do czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu nie wlicza się czasu
przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi:
1) w przypadku egzaminu z języka polskiego i matematyki – na kartę odpowiedzi (5 minut)
2) w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego – na kartę rozwiązań zadań
otwartych oraz na kartę odpowiedzi (10 minut).
Do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego uczeń lub słuchacz przystępuje z tego języka obcego nowożytnego, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
Uczniowie uprawnieni do dostosowania:
- posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność
- posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym
- posiadający orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania
- chory lub niesprawny czasowo oraz uczeń z chorobami przewlekłymi
- posiadający opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się: z dysleksją z dysgrafią,
z dysortografią, z dyskalkulią - obywatel Ukrainy
- który w roku szkolnym 2023/2024 był objęty pomocą psychologiczno-
- pedagogiczną w szkole ze względu na: trudności adaptacyjne związane
z wcześniejszym kształceniem za granicą, zaburzenia komunikacji językowej, sytuację kryzysową lub traumatyczną - z zaburzeniem widzenia barw
Zaświadczenie o stanie zdrowia, o którym mowa w pkt 4.4. oraz 4.9., lub opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, o której mowa w pkt 4.5. oraz 4.6., przedkłada się dyrektorowi szkoły nie później niż do 16 października 2023 r. W sytuacjach losowych zaświadczenie lub opinia mogą być przedłożone w terminie późniejszym, niezwłocznie po otrzymaniu dokumentu
Deklarację językową należy wypełnić do 2.10.2023 zmianę na tym samym druku do 14 02.24
Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty, w tym termin przekazania wyników szkołom 3 lipca 2024r
Informacje dodatkowe
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY W JĘZYKU MNIEJSZOŚCI NARODOWEJ, MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ I JĘZYKU REGIONALNYMUczniowie szkół lub oddziałów, w których zajęcia są prowadzone w języku mniejszości narodowej, języku mniejszości etnicznej lub języku regionalnym, rozwiązują zadania z matematyki w języku polskim albo w języku danej mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub w języku regionalnym. Stosowną deklarację rodzice (prawni opiekunowie) ucznia składają do 30 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA OBCEGO NOWOŻYTNEGORodzice (prawni opiekunowie) ucznia nie później niż do 30 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin, składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację o przystąpieniu do egzaminu z jednego z języków obcych nowożytnych, którego uczeń uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego. Osoby pełnoletnie składają taką deklarację samodzielnie.
UPRAWNIENIA LAUREATÓW I FINALISTÓW KONKURSÓWUczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej wymienionej w wykazie olimpiad lub laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, jest zwolniony z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z przedmiotu najwyższego wyniku.
UPRAWNIENIA UCZNIÓW ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMIUczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, niedostosowani społecznie oraz zagrożeni niedostosowaniem społecznym, uczniowie, o których mowa w art. 165 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (cudzoziemcy), oraz uczniowie – obywatele Ukrainy przystępują do egzaminu ósmoklasisty w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące dostosowań są ogłaszane w komunikacie o dostosowaniach.