
Kielce, 3 grudnia 2019r.
Marnujemy żywność na potęgę – aż 1/3 produkowanego jedzenia kończy swoje życie na śmietniku.
Jak temu zapobiec i czy Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności jest rozwiązaniem problemu? O tym – i nie tylko opowiadała pani Anna M. pracownik Kieleckiego Banku Żywności na spotkaniu z uczniami klas II - IV.
Najnowsze wyniki są alarmujące – zaledwie co 4 Polak od czasu do czasu kupuje „brzydkie” produkty (np. te w zniekształconych opakowaniach lub oderwane od kiści warzywa i owoce), a większość z nich nie chodzi na zakupy z listą i kupuje spontanicznie – co stanowi jedną z głównych przyczyn wysokiego poziomu marnowania żywności w gospodarstwach domowych. Dodatkowo mniej niż połowa Polaków sprawdza zawartość lodówki przed wyjściem na zakupy (41,9%).
Jesteśmy świadkami rewolucji w odżywianiu – hodowanie mięsa w warunkach laboratoryjnych, żywność „on the go”, przetwarzanie odpadków – a równocześnie świat zdaje się nie zauważać problemu marnowania żywności. Chcemy temu zapobiegać, dlatego zachęcamy wszystkich do racjonalnego kupowania i przyczynienia się do wzrostu świadomości problemu marnowania żywności – mówiła pracownica KBŻ.
Marnowanie żywności to biliony litrów straconej wody i ogromne ilości zmarnowanej energii. Szacuje się, że wyrzucając kilogram ziemniaków marnujemy 300 litrów wody. Już jedna kanapka z serem, która zamiast do żołądka trafi na wysypisko, to 90 litrów zmarnowanej wody. Te liczby niech będą okazją do pochylenia się nad tym problemem.
Pani Anna M. kończąc spotkanie z młodzieżą podziękowała wolontariuszom z naszej szkoły za włączenie się w akcje: Paczka dla Seniora i Świąteczna Zbiórka Żywności w sklepie „Biedronka”.